Ziemassvētku festivāls. Pareizticīgo lūgšanas un gruzīnu daudzbalsīgie dziedājumi

Dalībnieki:
Latvijas Radio koris,
Diriģents Sigvards Kļava

Ziemassvētku festivāla noslēgums 7. janvārī plkst. 19.00 sakrīt ar laiku, kad pareizticīgo pasaule svinēs Ziemassvētkus. Latvijas Radio koris Sigvarda Kļavas vadībā tradicionāli atskaņos programmu ‘‘Pareizticīgo lūgšanas un dziedājumi’’, šoreiz pievēršoties gruzīņu garīgajai mūzikai.

Unikālā gruzīnu polifonās dziedāšanas tradīcija ir iekļauta UNESCO mantojumā – tā pastāvēja jau pirms kristietības ieviešanas un vēl šodien ir neatņemama Gruzijas kultūras sastāvdaļa. Gruzīņu sirds dāsnums, garīgais spēks un Kaukāza kalnu majestātiskums caurstrāvo arī viņu garīgos dziedājumus, kas ar savu dievišķo skaistumu paceļ pāri ikdienībai.

Koncertā dzirdēsim gruzīņu garīgos dziedājums, Bizantijas Ziemassvētku dziedājumus un senās gruzīņu himnas Andreja Selicka sakārtojumā. Skanēs arī lappuses no gruzīņu akadēmiskās mūzikas pamatlicēja Zaharija Paliašvili ‘‘Jāņa Zeltamutes liturģijas’’. Aranžējot Kahetijas reģiona senos tradicionālos dziedājumus daudzbalsīgam korim, Paliašvili vēlējās, lai ar to gruzīņu mūzika sasniegtu klausītājus ne tikai Gruzijā, bet arī citās slāvu zemēs. Kopš publicēšanas 1911. gadā Jāņa Zeltamutes liturģija ilgus gadus bija aizmirstībā, bet pēdējās desmitgadēs šis opuss piedzīvojis atdzimšanu, koriem pasaulē novērtējot Paliašvili mūzikas dziļumu un neatkārtojamo kolorītu.

Programmā:
Gruzīņu garīgie dziedājumi un himnas:
Z.Paliašvili Dziedājumi no Jāņa Zeltamutes Liturģijas;
Senas gruzīņu garīgās himnas  A.Selicka sakārtojumā;
Bizantijas Ziemassvētku dziedājumi.