Vestards Šimkus. Bēthovens

Mākslinieki:
Vestards Šimkus, klavieres

Programmā: Ludvigs van Bēthovens

Dzintaru koncertzālē 6. aprīlī pulksten 19 uzstāsies pianists Vestards Šimkus, atskaņojot Ludviga van Bēthovena vērienīgo ciklu klavierēm “33 variācijas par Diabelli tēmu”.

Pianista Šimkus vārds labi zināms ne tikai rūdītiem klaviermūzikas pazinējiem vien. Dēvēts par iedvesmojošu un fenomenālu, šarmantu un ekspresīvu, pārsteidzošu un oriģinālu, talantīgais melnbalto taustiņu pavēlnieks ar savu spēli sajūsminājis neskaitāmus klausītājus, tostarp prestižu starptautisku konkursu žūrijas un erudītus kritiķus, kā dzimtajā Latvijā, tā ārzemēs.

Koncerta programmā iekļautajai Ludviga van Bēthovena daiļradei pianista radošajā dzīvē allaž ir bijusi īpaša vieta – par 2011. gadā izdoto Vestarda Šimkus solo albumu ”Intervija ar Bēthovenu’’ prese rakstīja: ”Tik (relatīvi) jauns talants un jau tik nobriedis savā muzikālajā redzējumā. Vestarda Šimkus interpretācijas iekrāso visus Bēthovena dzīves toņus: spēcīgu, bet arī rotaļīgu un pacilājošu jaunības garu, kas mijas ar apdomīgu maigumu, izmisīgu niknumu un rezignācijas brīžiem. Šimkus to visu paveic tā, kā par to var tikai sapņot daudzi mazāk kvalitatīvi talanti. Atklājums, ko nedrīkst palaist garām.’’ (HRAudio.net)

Lielās mūzikas balvas laureāts savu jaunāko koncertprogrammu veltījis Ludviga van Bēthovena monumentālajam ciklam “33 variācijas par Diabelli tēmu”, kuru Šimkus jau ir atskaņojis koncertos Itālijā un Vācijā, atgriežoties pie tā pēc desmit gadu pārtraukuma. Šī šedevra pirmsākumi saistīti ar austriešu komponista, pedagoga un mūzikas izdevēja Antona Diabelli 1819. gadā izteikto aicinājumu teju piecdesmit komponistiem, toskait arī Šūbertam un Listam, uzrakstīt variācijas par viņa komponētu valša tēmu. Aicinājumam atsaucās arīdzan jaunākais no Vīnes klasiķiem, radot meistardarbu, kas nereti tiek raksturots kā “izcilākais variāciju žanra paraugs” un “Bēthovena mākslas mikrokosmoss”, arī visu laiku “visnozīmīgākais klaviermūzikas opuss” un “Bēthovena vispārdrošākā kompozīcija”. Ludviga van Bēthovena ģēnijs šajā opusā no ikdienas pasaules mūs aiznes uz transcendentālu realitāti, valša noskaņai piešķirot līdz tam nepieredzētu vēstījuma dziļumu un apskaidrotu spēku.

Aptuvenais pasākuma ilgums: 1 stunda 20 minūtes

Uzzini pirms citiem!

Par mums raksta