Kremerata Baltica festivāls. Gidons Krēmers un Georgijs Osokins

Dalībnieki:
Gidons Krēmers, vijole
Georgijs Osokins, klavieres
Oli Mustonens (Olli Mustonen), pianists un diriģents
Magdalena Ceple, čells
Madara Pētersone, vijole
Kremerata Baltica

17. septembrī plkst. 17.00 festivāla noslēguma koncertā kopā ar “Kremerata Baltica” uzstāsies vijolnieks Gidons Krēmers ar orķestra pastāvīgo rezidējošo mākslinieku, pianistu Georgiju Osokinu. Programmā skanēs Vīnes klasiķa Jozefa Haidna galantais un raksturā cēlais Koncerts vijolei un klavierēm Fa mažorā, ukraiņu mūsdienu klasiķa Valentīna Silvestrova skaņdarbs ‘‘The Messenger’’ (‘‘Vēstnesis’’), kur komponists apcerējis mocartiskus impulsus un pāreju no šīs pasaules uz aizsaulēm. Silvestrovs to uzrakstīja pēc savas sievas Larisas Bondarenko pēkšņās nāves.

Starptautiskā kompozīciju konkursa “ROSTRUM 2019” uzvarētājs, Jēkabs Jančevskis ir viens no savas paaudzes spilgtākajiem un publikas atzītākajiem komponistiem. Suģestējošo skaņdarbu ‘‘Lignum’’ viņš 2017. gadā rakstīja tieši “Kremerata Baltica”. Tā ir komponista saziņa ar kokiem, par to, kā to dižie stāvi met savas ēnas, kā sarunājas un klusē.

Georgs Pelēcis savā daiļradē ir labskaņas ideālists un pētnieks. Viņa skaņdarbi silda ar dabiskumu un vienkāršību, un spēju lūkoties uz pasauli ar mīlestības acīm. Georga Pelēča mūzikas sūtnis pasaulē ir viņa līdzgaitnieks un skolasbiedrs Gidons Krēmers, kuram Pelēcis veltījis daudzus no saviem skaņdarbiem. Tieši Gidonam Krēmeram pieder nopelni Pelēča mūzikas nokļūšanai starptautiskajā mērogā. Festivāla noslēguma koncertā izskanēs Pelēča Vijoļkoncerts “Pages of a biography’’ (Biogrāfijas lappuses).

1997. gadā leģendārais Austrijas Lokenhausas Kamermūzikas festivāls bija pirmais liecinieks mazai revolūcijai: labi pazīstamais, izcilais vijolnieks Gidons Krēmers pasauli iepazīstināja ar pavisam jaunu orķestri — kamerorķestri “Kremerata Baltica” —, kā sastāvā ietilpa mūziķi no Baltijas valstīm: Latvijas, Lietuvas un Igaunijas. Ar savu bagātīgo skanējumu, enerģētisko un prieka pilno spēlēšanu orķestris iekaroja izsmalcinātās publikas sirdis un ienesa festivālā pavisam cita veida dzīvību.

Kremerata Baltica, ilgtermiņā orientēts izglītojošs projekts, bija Krēmera 50. dzimšanas dienas dāvana sev. Tas ir veids, kā dižgars nodod savu gudrību jaunajiem mūziķiem un, ne kompromitējot mākslinieciskos, ne profesionālos standartus, iedvesmo veicināt muzikālo izaugsmi šajā reģionā. Savā pastāvēšanas laikā šī talantīgo mūziķu grupa ir attīstījusies par vienu no labākajiem starptautiskajiem kamerorķestriem pasaulē un nodrošinājusi sev izcilu reputāciju, regulāri uzstājoties pasaules nozīmīgākajās koncertzālēs ar izcilākajiem mūziķiem.

PROGRAMMA

Valentīns Silvestrovs (Валенти́н Сильве́стров, 1937)
‘‘Veltījums J.S.B.’’ vijolei un klavierēm
I. Andantino
II. Andantino
III. Allegro
Gidons Krēmers un Georgijs Osokins

Johans Sebastiāns Bahs (Johann Sebastian Bach, 1685–1750)
Čakona reminorā BWV 1004, Feručo Buzoni aranžējums
Georgijs Osokins

Jēkabs Jančevskis (1992)
‘‘Meditācija gaismai’’, J. Jančevska pārlikums vijolei un orķestrim
Gidons Krēmers un Kremerata Baltica

Karls Fīlips Emanuels Bahs (Carl Philipp Emanuel Bach, 1714–1788)
Čella koncerts La mažorā H.439
I. Allegro
II. Largo con sordini, mesto
III. Allegro assai
Magdalēna Ceple un Kremerata Baltica

STARPBRĪDIS

Alfrēds Šnitke (Альфред Шнитке, 1934–1998)
‘‘Moz-Art a la Haydn’’ divām vijolēm un orķestrim
Madara Pētersone, Gidons Krēmers un Kremerata Baltica

Oli Mustonens (Olli Mustonen, 1967)
Triptihs
I. Misterioso
II. Furioso
III. Ad astra
Kremerata Baltica un Oli Mustonens

Johans Sebastiāns Bahs
Koncerts klavierēm re minorā nr. 1, BWV 1052
I. Allegro
II. Adagio
III. Allegro
Oli Mustonens un Kremerata Baltica

 

Uzzini pirms citiem!

Par mums raksta