Jūrmalas festivāla atklāšana. Dž. Gēršvina “Rapsodija”, M. Ravēla “Čigāniete” un “Karmenas fantāzija”

Mākslinieki:
Kristīne Balanas, vijole
Džūlians Džozefs (Julian Joseph, Apvienotā Karaliste), klavieres
Liepājas Simfoniskais orķestris
Diriģents Guntis Kuzma

Programmā:
Heronimo Himēness Intermēdija no sarsuelas La Boda de Luis Alonzo (‘‘Luisa Alonso kāzas’’)
Moriss Ravēls “Čigāniete”
Džordže Enesku “Rumāņu rapsodija nr. 1”
Pablo Sarasate “Karmenas fantāzija”
Leonards Bernsteins “Simfoniskās dejas” no mūzikla Vestsaidas stāsts
Džordžs Gēršvins “Rapsodija blūza stilā”

Festivāla atklāšanas koncertā 15. jūlijā uzstāsies Liepājas Simfoniskais orķestris, diriģents Guntis Kuzma, vijolniece Kristīne Balanas un pianists Džulians Džozefs. Programmā skanēs 20. gadsimta amerikāņu zelta klasikas opusi, kā arī spāņu, rumāņu un čigānu tautas mūzikas iedvesmoti skaņdarbi, kurus komponējuši Eiropas akadēmiskās mūzikas dižgari.

Kristīnes Balanas izpildījumā dzirdēsim Morisa Ravela spožo un karstasinīgo rapsodiju vijolei ‘‘Čigāniete’’ un Pablo Sarasates ‘‘Fantāziju par Karmenas tēmām’’, kas uzskatāma par vienu no tehniski sarežģītākajām kompozīcijām vijoļmūzikas repertuārā. Sarasate šajā fantāzijā pievērsies Žorža Bizē slavenās operas lappusēm, kurās visspilgtāk atklājies spāņu mūzikas gars.

Izcilais britu džeza pianists Džulians Džozefs atskaņos Džordža Gēršvina populāro ‘‘Rapsodiju blūza stilā’’. Gēršvins šeit atsaucies uz agrīnajām regtaima un blūza formu idiomām, radot reibinošu un optimisma pilnu Amerikas muzikālo kaleidoskopu. Savukārt Leonarda Bernsteina ‘‘Simfoniskās dejas’’ no leģendārā mūzikla ‘‘Vestsaidas stāsts’’ ir kā košs popteātris ar latīņamerikas ritmiem, bībopa melodijām un 20. gadsimta Amerikas dzīves tempu. Liepājas Simfoniskā orķestra un diriģenta Gunta Kuzmas izpildījumā dzirdēsim arī temperamentīgo deju ritmu piesātināto Džordžes Enesku Pirmo rumāņu rapsodiju, un spāņu sarsuelu meistara Heronimo Himēnesa rotaļīgās Intermēdijas no sarsuelas ‘‘Luisa Alonso kāzas’’.

Par festivālu:
No 13. jūlija līdz 20. jūlijam Dzintaru koncertzālē norisināsies ikgadējais Jūrmalas festivāls, pulcējot izcilus latviešu un ārzemju mūziķus. Festivālā koncertēs ērģelniece Iveta Apkalna, britu džezmenis Džūlians Džozefs, vijolniece Kristīne Balanas, diriģents Olli Mustonens, Barselonas flamenko balets, vīru ansamblis ‘‘Suļiko’’ no Gruzijas, soprāns Inga Kalna, dziedātājs Jānis Šipkēvics un daudzi citi mākslinieki.

Uzzini pirms citiem!

Par mums raksta