VIKTORIJA MULLOVA (vijole, Lielbritānija) un REINIS ZARIŅŠ (klavieres)

Dzīva leģenda!
SENSĀCIJA!

Trešdien, 2025.gada 15.janvārī pl.19.00
Dzintaru Mazā Zālē

VIKTORIJA MULLOVA (vijole, Lielbritānija) un
REINIS ZARIŅŠ (klavieres)

Koncertā piedalīsies pasaulslavena vijolniece VIKTORIJA MULLOVA un Latvijas izcilais, godalgotais pianists REINIS ZARIŅŠ. Talantīgo vijolnieci no Žukovskas pilsētas, kas atrodas netālu no Maskavas, pasaule iepazina pēc spožām uzvarām 20. gadsimta 80. gadu sākumā divos nozīmīgos konkursos – Pētera Čaikovska konkursā Maskavā un Žana Sibēliusa konkursā Helsinkos. 1983. gadā plašu publicitāti izpelnījās viņas bēgšana no Padomju Savienības, kas bija teju spiegu romānu cienīga. Tagad viņa ir pazīstama visā pasaulē kā vijolniece ar izcilu daudzpusību un muzikālo integritāti. Mullovai izveidojās veiksmīga sadarbība ar pianistu Reini Zariņu, ar kuru kopā muzicē jau dažus gadus. Latvijā duets uzstāsies pirmoreiz, prezentējot īpaši Latvijas publikai izstrādātu izmalcinātu kamermūzikas programmu. Leģendāra Dzintaru Mazā koncertzāle, it īpaši pēc rekonstrukcijas, uzreiz kļuva par abu mūziķu izvēlēli šīm koncertam. Brāmsa, Šūberta, Pērta un Takemicu skaņdarbi salveno mūziķu lasījumā šīs zāles īpašā akustikā un atmosfērā kļūst par lielu atklājumu ikkatram.
Viktorija Mullova mācījās Maskavas Centrālajā mūzikas skolā un Maskavas konservatorijā. Viņas neparastais talants piesaistīja starptautisku uzmanību, kad viņa ieguva pirmo vietu 1980. gada Sibēliusa konkursā Helsinkos un zelta medaļu Čaikovska konkursā 1982. gadā, kam 1983. gadā sekoja viņas dramatiskā un daudz publiskotā bēgšana uz Rietumiem. Kopš tā laika viņa ir uzstājusies ar lielāko daļu pasaules izcilāko orķestru un diriģentu, kā arī lielākajos starptautiskajos festivālos. Tagad viņa ir pazīstama visā pasaulē kā vijolniece ar izcilu daudzpusību un muzikālo integritāti. Viņas zinātkāre aptver mūzikas attīstības plašumu no baroka un klasiskās līdz pat laikmetīgākajām ietekmēm no fusion un eksperimentālās mūzikas pasaules.

Viņas interese par autentisko pieeju mūzikā ir novedusi pie sadarbības ar tādiem ansambļiem, ka Orchestra of Age of Enlightment, Il Giardino Armonico, Venēcijas barokas orķēstris un Orchestre Révolutionaire et Romantique. Viktorijai ir liela mākslinieciska saikne ar Bahu, un viņa darbi veido lielu daļu no viņas ierakstu kataloga.

Viņas iesaistīšanās radošajā laikmetīgajā mūzikā sākās 2000. gadā ar albumu “Through the Looking Glass”, kurā viņa spēlēja pasaules, džeza un popmūziku, ko viņai aranžēja Metjū Bārlijs. Šī izpēte turpinājās ar viņas otro albumu “The Peasant Girl”, kuru viņa ir apceļojusi visā pasaulē kopā ar Metjū Bārlija ansambli. Tam sekoja “Stradivarius in Rio” , iedvesmojoties no viņas mīlestības pret brazīliešu dziesmām, ko radījuši tādi komponisti kā Antonio Carlos Jobim, Caetano Veloso un Claudio Nucci. Ar entuziasmu tika saņemts kompaktdisks ar tādu pašu nosaukumu . Līdztekus saviem projektiem viņa ir pasūtījusi arī tādu jauno komponistu darbus kā Freizers Treners, Tomass Larčers un Dai Fujikura. 2017. gadā Paskāls Dusapins uzrakstīja savu koncertu vijolei un čellam, At Swim-Two-Birds Viktorijai Mullovai un Metjū Bārlijam, kopā ar viņiem sniedzot pirmatskaņojumu Amsterdamā, kam sekoja uzstāšanās Londonā, Parīzē, Sietlā un Leipcigā. Šī bagātīgā muzikālā daudzveidība ir atzīmēta vairākās augsta līmeņa rezidencēs, tostarp Londonas Southbank, Vīnes Konzerthaus, Auditorium du Louvre Parīzē, Musikfest Bremen, Barselonas simfoniskajā orķestrī un Helsinku mūzikas festivālā.

Viktorija turpina sadarbību ar Alasdair Beatson, spēlējot Bēthovenu un Šūbertu uz zarnu stīgām un fortepiano. Trīs gadu sadarbības laikā viņi ir izdevuši savu spilgtāko Bēthovena sonāšu ierakstu, kas ierakstīts un izdots pandēmijas ierobežojumu laikā; otrais albums, kurā piedalījās Bēthovens un Šūberts, iznāca 2022. gada aprīlī, un nākamais Bēthovena sonāšu ieraksts tiks izdots vēlāk šī gada laikā.
Ar “Mullova Ensemble” Viktorija sāk jaunu Šoenberga Verklärte Nacht izpēti.

Mullovas plašā diskogrāfija ir piesaistījusi daudzas prestižas balvas. Viņas Vivaldi Concertosieraksts ar Il Giardino Armonico ieguva Diapason D’Or of the Year balvu, un viņas ieraksts ar Bēthovena Op.12, Nr.3 un Kreicera sonātēm ar Kristianu Bezuidenhoutu ieguva milzīgu atzinību. Citu disku vidū ir Šūberta oktets ar “Mullova ansambli”, “Recital” ar Katia Labèque, Baha sonātes ar Ottavio Dantone, JS Baha “6 solo sonātes un Partitas”, kā arī Arvo Pērta (Arvo Pärt) darbi vijolei un orķestrim ar Igaunijas Nacionālo simfonisko orķestri un Pāvo Jervi (Paavo Järvi). Jaunākie izlaidumi ietver “Music We Love” ar Mišu Mullovu-Abado un Bēthovenu un Šūbertu ar Alasdair Beatson.

Reinis Zariņš ir viens no Latvijas ievērojamākajiem talantiem, dziļi pārdomātu interpretāciju meistars, spožs solists un prasmīgs kamermūziķis, konceptuālu starpmākslu projektu autors.

Uzsācis klavierspēles apguvi no septiņu gadu vecuma, Reinis debitēja kā solists ar orķestri jau desmit gadu vecumā, vēlāk guva godalgas vairākos starptautiskos pianistu konkursos. Reinis ir arī trīskārtējs Latvijas Lielās mūzikas balvas laureāts (2011, 2013, 2015).

Zariņš piedalījies daudzos prestižos festivālos: Lucernas festivālā, Kremerata Baltica festivālā, Bātas, Norfolkas un Jaunskotijas starptautiskajos mūzikas festivālos. Viņš muzicējis pasaules labākajās koncertzālēs — Amsterdamas Concertgebouw, Ņujorkas Kārnegī centra Veila zālē, Londonas Vigmorzālē, Maskavas Čaikovska zālē. Teicamā saskaņā spēlējis ar diriģentiem Andri Pogu, Atvaru Lakstīgalu, Aināru Rubiķi, Pjēru Bulēzu, Pēteru Etvešu, Pavlo Erasu-Kasado, Juhu Kangasu, Djego Masonu, kā arī muzicējis ar “Maskavas Virtuoziem”, Maskavas Valsts kamerorķestri, Kremerata Baltica, Ostrobotnijas kamerorķestri un labākajiem Latvijas orķestriem. Viņa koncerti translēti BBC Radio 3, Polijas Valsts Radio un King FM raidstacijās. Un kamermuzicēšanas smalkumus viņš izbauda saspēlē ar Trio Palladio.

Reiņa interese par mākslu sintēzi nes augļus gan sadarbībā ar gleznotāju Marilēnu Šiltkampu, fokusējoties uz mūzikas pārtapšanu gleznā koncerta laikā, gan uzvedumā “Gadalaiki”, kuru viņš izveidojis kopā ar laikmetīgās dejas horeogrāfu Kirilu Burlovu.

Reinis Zariņš ieskaņojis vairākus kritiķu augsti vērtētus diskus: studijas albumus Circus & Magic un Jāzeps Vītols. Works for solo piano, kā arī Volfganga Dārziņa Klavierkoncertu un Lūcijas Garūtas klaviermūziku. 2019. gadā iznācis Reiņa jaunākais albums Kreisleriana. Octagon ar Roberta Šūmaņa un Andra Dzenīša opusiem.

Pēc mācībām Mediņa un Dārziņa mūzikas skolās studiju gaitas Reini veda uz Jeila Universitātes Mūzikas skolu (ASV) un Londonas Karalisko Mūzikas akadēmiju. Nozīmīgākie skolotāji un padomdevēji Reiņa mūzikas ceļā ir bijuši Boriss Bermans, Kristofers Eltons, Rafi Haradžanjans un Renē Salaks.

Aptuvenais pasākuma ilgums: 2 stundas

Pasākuma organizators ir atbildīgs par visu sniegto ziņu patiesumu, kas tiek izvietota SIA “Dzintaru koncertzāle” mājaslapā. SIA “Dzintaru koncertzāle” neuzņemas atbildību šajā sakarā.